nasiona chia

Nasiona Chia – zdrowa moda

Nasiona Szałwii hiszpańskiej jeszcze do niedawna były rzadkością na naszych stołach, jednak moda na zdrową i naturalną żywność wprowadziła je w zasadzie na stałe do menu osób dbających o zdrowie. Ich działanie prozdrowotne znane jest od wieków i cenione już przez Azteków i Majów. Nasiona Chia mają podobne właściwości do dobrze nam znanego lnu.

Pochodzenie chia

Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.) zwana też Chia pochodzi z Meksyku oraz Gwatemali. Jej nazwa pochodzi z języka nahuati i oznacza „oleisty”. Jest to roślina jednoroczna, dorastająca do ok. 1 metra. W kuchni używane są tylko nasiona tej rośliny, które mogą być białe, szare, czarne lub brązowe. Obecnie Chia uprawiana jest na plantacjach w Meksyku oraz krajach Ameryki Południowej.

Cenna zawartość chia

Nasiona chia zawierają przede wszystkim:

  • kwasy omega-3 oraz omega-6 w stosunku uważanym za najkorzystniejszy czyli 30% do 40%,
  • kwasy α-linolenowy, kawowy, chlorogenowy,
  • wapń (więcej niż w mleku), żelazo, magnez, fosfor,
  • błonnik (do 25%),
  • witaminy E, B1, B3,
  • nie zawierają natomiast glutenu.

Dzięki dużej zawartości błonnika świetnie nadają się dla osób z nadwagą gdyż dają uczucie sytości na długo i działają korzystnie na układ trawienny, poprawiając pasaż jelitowy. Ziarenka spowalniają też wchłanianie cukru oraz są bogatym źródłem przeciwutleniaczy.

Nasion chia używamy przede wszystkim jako dodatek do sałatek, koktajli, deserów, musli, owsianki. Dodaje się je też do wyrobu chleba. Stosuje się na surowo lub namoczone. Zalane wodą uzyskują konsystencję żelu, najkorzystniejszą dla organizmu człowieka.

Dla kogo chia?

Nasion chia mogą w zasadzie używać wszyscy. Nie stwierdzono występowania skutków ubocznych w czasie ich stosowania, jednak ze względu na brak stosownych badań określono górną granicę spożycia nasion do 15 g na dobę. Osoby stosujące leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu nasion, a najlepiej skonsultować ich używanie ze swoim lekarzem.

Nasiona chia czy nasiona lnu

Nasiona lnu  czyli siemię lniane jest u nas znane i skutecznie stosowane od wieków. Działanie oraz skład oba ziarna maja podobny. Nasiona lnu maja w sobie większą ilość kwasów omega-3 o ok. 20% względem chia oraz zawierają większą ilość lignanów. Nasiona chia są bogatsze w błonnik o ok. 50 % względem lnu i zawierają więcej magnezu i żelaza. Zatem niezależnie od wyboru oba nasiona wzbogacą naszą dietę o drogocenne składniki.

Superfood – chia

Nasiona chia są uważane za superfood  i rzeczywiście patrząc na ilość zawartych w nich substancji odżywczych i prozdrowotnych dla człowieka trudno się z tym nie zgodzić. Warto też poddać się modzie i używać ich w swojej kuchni, a nasz organizm na pewno to doceni.